Üniversitede robotlar yarıştı


Üniversitede robotlar yarıştı

25 Nisan 2016 Pazartesi 16:40

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Proje Geliştirme ve Tasarım Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 3. Saf-Run Robot Yarışması'nda 217 robot mücadele etti.

Üniversitede robotlar yarıştı
 Karabük Üniversitesi (KBÜ) Proje Geliştirme ve Tasarım Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 3. Saf-Run Robot Yarışması'nda 217 robot mücadele etti. 
KBÜ Gökşen Mustafa Yücel Spor Salonu'nda düzenlenen yarışmada konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, emeği geçenlere teşekkür etti.

Gençlerin, ülkenin gelişmesini sağlayacağını ifade eden Yaşar, şöyle konuştu:

"20 yıl sonra Türkiye'yi nerede görmek istiyorsanız ona göre çalışmalarınızı yapmanızı istiyoruz. Elimizde bulunan teknolojiyle yetinmemeliyiz. Sizler bugün yapılmış olanların 10 kat daha iyisini yapmalısınız. Dünyanın en büyük sektörü savunma sanayisidir. Savunma sektörünün en büyük etkinliği de robotlardır. Mili saniyede patlayan bir silah dünyanın şeklini değiştirir. Bunun için sizlerin de daha hızlı, daha görsel ve teknolojik işler yapmanızı bekliyoruz." 

Kulüp Başkanı Pınar Koçer de yarışmaya ilkokul, lise ve üniversiteden katılımcılar olduğunu belirtti. Çalışma temposu açısından zorlu fakat takım çalışması yönünden çok güzel bir süreç yaşandığını ifade eden Koçer, "Bugün yarışmamızın geldiği nokta tüm yorgunluğumuza değdi. Yaklaşık 4 ay süren bu çalışmamız için okulumuz, hocalarımız ve hatta Karabük halkı desteklerini hiçbir zaman eksik etmedi." dedi.

- 217 robot yarıştı

Yarışmada, "serbest", "çizgi izleyen", "yangın söndüren" ve "mini sumo" kategorilerinde toplam 217 robot mücadele etti.

Serbest kategoride "Ttech Patroid" adlı robot birinci, "Yardımsever" adlı robot ikinci, "X-Ray Radar" adlı robot üçüncü oldu.

Çizgi izleyen kategorisinde "Piko Ohm" adlı robot birinciliği, "Giga Ohm" adlı robot ikinciliği, "Kilo Ohm" adlı robot üçüncülüğü elde etti.

Yangın söndüren kategorisinde Göktuğ Akkuş birinci olurken, ikinciliği ve üçüncülüğü Eray Aktokluk aldı.

Mini sumo kategorisinde "Barbaros" adlı robot birinciliği, "Karahan" adlı robot ikinciliği, "Alfa Bravo" adlı robot üçüncülüğü kazandı.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar ve Karabük Demir Çelik Fabrikaları AŞ Genel Müdür Yardımcısı Hakan Onur tarafından verildi.


AA
Anahtar Kelimeler
banner5

Yorum Gönder

@name x