Girişimci İş Kadınları Derneği 6. yıl dönümünü kutladı


Girişimci İş Kadınları Derneği 6. yıl dönümünü kutladı

22 Mart 2014 Cumartesi 13:02

Vali Cirit: "Türkiye'de iş hayatına katılan bayanların oranı yaklaşık dörtte bir. Artvin de ise neredeyse iki bayandan birisi iş hayatına katılmış durumda"

Girişimci İş Kadınları Derneği 6. yıl dönümünü kutladı
Artvin Girişimci İş Kadınları Derneği, kuruluşunun 6'ıncı yıl dönümünü, "Zirveye Yükselen Topuk Sesleri" projesinin tanıtımını yaparak kutladı.
Arhavi Bayraktar Kültür Merkezinde düzenlenen tanıtıma, Artvin Valisi Kemal Cirit ve eşi Seval Kaya Cirit, Arhavi Kaymakamı Muhammet Önder, Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Artvin Girişimci İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Alkan, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Vali Cirit, yaptığı konuşmada, birçok girişimci iş kadınının ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı sunduklarına dikkati çekerek, "Girişimcilikte Artvin, Türkiye'ye öncülük yapıyor. Bunu da 2013 yılında Türkiye İstatistik Kurumunun açıklamış olduğu verilere göre söylüyorum. Türkiye'de iş hayatına katılan bayanların oranı yaklaşık dörtte bir. Artvin de ise neredeyse iki bayandan birisi iş hayatına katılmış durumda. Bu şunun göstergesidir. Hem Artvin ekonomisini bayanlar sırtlanmış götürüyor, hem de kadınların farklı konuların yönetim kademelerinde görev almaları durumunda ne tür başarıları yapabileceklerini bizlere gösteriyor" dedi.

Artvin Girişimci İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alkan, derneklerinin 2008 yılında 8 üye ile kurulduğunu ve kısa sürede 40 üyeye ulaştığını söyledi.

Ev kadınlarına bugüne kadar 60 bin 250 lira katkı sağladıklarını belirten Alkan, "Bugüne dek açılan 11 eğitim sonucu usta öğrencilere 26 bin 400 lira katkı sağlandı" ifadesini kullandı.

Dernek olarak geçen yıl Gençlik ve Spor Bakanlığına "Zirveye Yükselen Topuk Sesleri" adlı projeyi sunduklarını ve projenin kabul edildiğini kaydeden Alkan, şöyle konuştu:

"18-35 yaş arasında kadınlara 11 farklı dalda eğitim projemiz kabul edildi. Bizlere katkılarını esirgemeyen Valilerimize, Kaymakamımıza ve Belediye Başkanımıza, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğüne şükranlarımızı sunarız. Tüm eğitimler için Artvin, Arhavi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri ile Hopa ve Arhavi Ticaret Odalarına ve Gençlik Spor Müdürlüklerine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız."

Konuşmaların ardından Gençlik ve Spor Bakanlığınca desteklenen "Zirveye Yükselen Topuk Sesleri" projesi slayt sunumu eşliğinde tanıtıldı.

Proje kapsamında Dış Ticaret, Temel Bilgisayar, Liderlik ve Takım Kurma, Proje Döngüsü ve Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı, Bilgisayarlı Ön Muhasebe, Temel Satış Becerileri ve İletişim, Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları, İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku, E-Ticaret, İngilizce ve Rusça ile Uygulamalı Girişimcilik konularında eğitim desteği verileceğini kaydedildi.

Ardından Vali Cirit, Arhavi ilçesinde kargo acenteliği yapan ve eşini trafik kazasında kaybeden 2 çocuk annesi Nezahat Güven'e, 2013 yılının Girişimci İş Kadını seçilmesinden dolayı plaket verdi.
banner5

Yorum Gönder

@name x