Gümüşhane'de aşı çalışmaları


Gümüşhane'de aşı çalışmaları

16 Mart 2015 Pazartesi 11:18

Gümüşhane Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar, Çevre ve Çalışan Şube Müdürü Latife Sara Özmen, Gümüşhane'de ailelerin aşı konusunda hassas olmalarının, çocuk aşısı konusunda istenilen hedefin yakalanmasını sağladığını söyledi.

Gümüşhane'de aşı çalışmaları

Özmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşı kampanyalarını Sağlık Bakanlığının belirlediği takvime göre yaptıklarını belirtti.

Geçen yıl yaptıkları çalışmayla difteri, boğmaca, tetanoz, Hepatit-B, solunum yoluyla bulaşan zatürre, menenjit, orta kulak iltihabı, sinüzit ve bakteriyemi gibi hastalıklara neden olan pnömokok aşısında yüzde 100 oranına ulaştıklarını anlatan Özmen, "Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak, Hepatit-A ve çocuk felci aşısında yüzde 99, su çiçeğinde yüzde 97 oranını yakaladık. Bu oranlar Bakanlığımızın bize verdiği oranların üzerindedir" dedi.

Özmen, Gümüşhane'de ailelerin aşı konusunda çok hassas olduğunu, bu hassaslıktan dolayı belirlenen hedefe ulaştıklarını ifade ederek, "Bu yıl da aşılarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Aileleri aşı konusunda bilinçlendireceğiz, mevcut bilgilerini tazeleyeceğiz. Eğitimde hedef kitlemiz anneler, babaanneler, kadınlarımız olacak. Afiş ve broşürler dağıtacağız. Anaokullarımız başta olmak üzere tüm okullarımızdaki eğitimleri sürdüreceğiz" diye konuştu.

banner5

Yorum Gönder

@name x