Sebenli çocukların hayalleri kitap oldu


Sebenli çocukların hayalleri kitap oldu

05 Ekim 2017 Perşembe 15:19

Bolu'da Seben Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen "Masal Atölyesi Projesi" kapsamında 3 ve 4. sınıf öğrencileri tarafından yazılan masallar "Köroğlu'nun torunlarından masallar" ismiyle basıldı. Masal kitabı Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ (Ortada) tarafından kitabın minik yazarlarına tanıtıldı.

Sebenli çocukların hayalleri kitap oldu
 Bolu'da Seben Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen "Masal Atölyesi Projesi" kapsamında 3 ve 4. sınıf öğrencileri tarafından yazılan masallar "Köroğlu'nun torunlarından masallar" ismiyle basıldı.
Seben Belediyesi, 2016 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ilkokul öğrencileri için "Masal Atölyesi" oluşturdu.

Ardından proje kapsamında 4 hafta boyunca Türk ve dünya masallarından örneklerle yaratıcı masal yazarlığı çalışması yapan 3 ve 4. sınıf öğrencisi 16 çocuk birbirinden güzel masallar yazdı.

Öğrenciler tarafından yazılan masalların unutulmamasını ve zaman içinde kaybolmasını önlemek isteyen Seben Belediyesi bu masalların kitaplaştırılması için çalışma başlattı.

Masal atölyesinde çocuklara bir ay boyunca eğitim veren Gazeteci-Yazar Hüseyin Tunçay, masalları "Köroğlu'nun torunlarından masallar" adıyla bir kitapta topladı. 
Basımı tamamlanan masal kitabı Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ ve Tunçay'ın katıldığı etkinlikte minik yazarlarıyla buluştu.

İçlerinde kendi yazdıkları masalların bulunduğu kitapları ellerine alan öğrenciler büyük bir heyecan yaşadı.

Başkan Özbağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje sayesinde Seben'in ilk masal kitabının ortaya çıktığını söyledi.

"Bu kitabın yazarları da kendi çocuklarımız." diyen Özbağ, "Bu vesileyle çocuklarımızı teker teker tebrik diyorum. Bu proje bizim daha çok okumamızı ve yazmamızı sağlayacağı için eğitimimiz açısından çok önemli olduğunu görüyorum. Türkiye'nin lider ülke olması ve muhasır medeniyetler seviyesine ulaşmasını sağlayacak bu çocuklarımız. Biz de onların emrindeyiz." ifadelerini kullandı.

Özbağ, "Köroğlu'nun torunlarından masallar" isimli kitabın eğitim camiasına, Seben'e ve Türkiye'ye hayırlı olması temennisinde bulundu.

- Hüseyin Tunçay

Proje kapsamında 4 hafta boyunca öğrencilere eğitim veren ve kitabın basılmasında da büyük rol oynayan Tunçay da çocukların geleceğin teminatı olduğunu söyleyerek, "Seben Belediyesi de çocuklara verdiği önemi göstermek için nisan ayında onlarla bir masal atölyesi düzenledi. Masal atölyesinde çocuklarımızın hayal dünyasını geliştirmesi için neler yapmaları gerektiğini bunları nasıl kağıda dökeceklerini anlattık onlara. Çocuklarımızın da hayal dünyaları çok geniş. Ortaya çok güzel masallar çıktı. Bu masalları da en sonunda kitaplaştırdık." diye konuştu.

Tunçay, "Köroğlu’nun torunlarından masallar" ismini verdikleri kitapta masal atölyesine katılan 16 çocuğun yazdığı birbirinden güzel masalların yer aldığını sözlerine ekledi.

Masal atölyesine katılan ve ortaya çıkan kitapta kendi yazdığı bir masal bulunan Seben Atatürk Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Simay Güneş de bu eserde bir katkısı olduğu için çok sevinçli olduğunu ifade etti.

Kendilerine destek olan herkese çok teşekkür ettiğini dile getiren Güneş, "Arkadaşlarım açısından da çok mutlu oldum. Bütün arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Bu atölyenin bir daha açılmasını istiyorum. Çok güzel bir duygu. Yine böyle kitap yazmak istiyorum." dedi.

Bolu Atatürk İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Nisa Nur Karib ise yaptıkları çalışmayı çok sevdiğini belirterek, masal atölyesinin yeniden açılmasını istediklerini söyledi. 


AA
Anahtar Kelimeler
banner5

Yorum Gönder

@name x