“Mavi Marmara gemisiyle Samsun'dan Çanakkale'ye“
banner40

banner39

“Mavi Marmara gemisiyle Samsun'dan Çanakkale'ye“

16 Mart 2015 Pazartesi 11:58

Gazze'ye insani yardım götürürken İsrail askerleri tarafından yapılan baskında 9 kişinin şehit olduğu, 30 kişinin yaralandığı Mavi Marmara gemisi, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Canik Belediyesi'nin düzenlediği organizasyonla Samsun'dan Çanakkale'ye doğru yola çıktı.

“Mavi Marmara gemisiyle Samsun'dan Çanakkale'ye“

Samsun'a 7 Mart'ta gelen Mavi Marmara Gemisi, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nde Çanakkalelilerle buluşmak üzere çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu 555 yolcusuyla Samsunport Sanayi Rıhtımı'nda düzenlenen törenle yola çıktı.

Romorklerin yardımıyla rıhtımdan ayrılan geminin arka kısmının bir kaç kez kıyıya vurması kısa süreli korkuya neden oldu.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, basın mensuplarına yaptığı açıklamada,  "Mavi Marmara gemisini 'kurtuluş şehri' Samsun'a, Çanakkale'ye çıkmak üzere İHH İnsani Yardım Vakfı ile ortak getirdiklerini belirtti.

Hava muhalefeti nedeniyle erken yola çıktıklarını belirten Genç, "Ümmetin savaşı'nın şehitleriyle 'ümmetin gemisi'ni ve yolcularını inşallah 18 Mart'ta Çanakkale'de buluşturacağız" dedi.

Genç, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi ‘Çanakkale aslında gençlerin savaşarak, elde ettiği bir savaştır’ dolayısıyla gençlerimizi mutlak şekilde Çanakkale ve Çanakkale ruhuyla buluşturmamız gerekiyor. Bugün yapmak istediğimiz bizim 7’den 77’ye insanlarımızla çıktığımız bu yolda Çanakkale ruhuyla bütünleştirebilmek. Şunu diyebilirler, 'Gazze sizi neden bu kadar ilgilendiriyor' diyenlere cevabımız, 2 bin 500 kilometreden Çanakkale’ye gelerek şehit olanları göreceklerdir. Halepliyi, Sudanlıyı, Filistinliyi göreceklerdir.” 

Şehit ve gaziler vermiş bir gemiyle Çanakkale'ye gittiği için çok farklı duygularla yaşadığını ifade eden çocuk yolculardan Muhammet Ali Karaman ise, "Bu geçekten çok farklı bir duygu. Atalarımızın dedelerimizin savaştığı manevi bir memlekete gitmek gerçekten çok güzel bir duygu. Daha önce hiç Çanakkale'ye gitmemiştim, çok heyecanlıyım. Atalarımız orada savaştı, hepsi toprak altında yatıyor. Bu vatan için bizim için şehit oldular" şeklinde konuştu.

Gemide, Gazze'ye insani yardım götürürken İsrail askerlerince yapılan baskında yaralananların da yer aldığı belirtildi.

banner5

Yorum Gönder

@name x