Kimlik, ehliyet ve pasaporta anında randevu


Kimlik, ehliyet ve pasaporta anında randevu

08 Mayıs 2019 Çarşamba 11:25

İçişleri Bakanlığı kimlik, ehliyet ve pasaport işlemleri için 61 güne kadar uzayan randevu verme işlemlerini kolaylaştırdı. Bundan böyle vatandaşlar başvuru yaptığı gün randevusunu alacak.

Kimlik, ehliyet ve pasaporta anında randevu

İçişleri Bakanlığı, geçen yıl 2 Nisan 'da kimlik, sürücü belgesi, pasaport "3'ü Bir Yerde" uygulamasını hayata geçirmiş, Böylece kimlik, sürücü belgesi, pasaport tek bir yerden il, ilçe nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanmıştı. Bugüne kadar 19 milyon 95 bin 662 yeni kimlik, 4 milyon 402 bin 703 sürücü belgesi, 2 milyon 251 bin 214 pasaport basıldı. 2016 yılından bu yana basılan yeni çipli kimlik kartı sayısı ise 39 milyon 343 bin 355 oldu.

PERSONEL SAYISI ARTIRILDI
Uygulama ilk başladığı günlerde vatandaşların yoğun talepleri, randevu sürelerinde aksamalara neden oldu. İçişleri Bakanlığı randevu sürelerinin uzaması sonucunda oluşan vatandaş memnuniyetsizliğini ortadan kaldırmak için nüfus müdürlüklerinin kapasitesi ve personel sayısını artırdı. Nüfus müdürlüklerinin kapasitesinin artırılmasıyla birlikte 61 güne kadar uzayan randevu sürelerine son verildi. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler de dahil olmak üzere randevu süresi bir güne düşürüldü. Böylece yeni dönemde kimlik, ehliyet, pasaport almak için başvuranlar, başvurduğu günde randevu alabilecek. Yeni sistemde randevu tarihi ve saatini herkes kendisi belirleyebiliyor. Ayrıca 65 yaş önceliği ile yaşlı vatandaşlar sıra beklemeden işlemlerini yapabiliyor. Acil durumlar sebebiyle randevu almak isteyenlere nüfus müdürlüklerinde verilen randevusuz kota sayısı 4 kat artırıldı. ALO 199 Mobil uygulama, https:// randevu.nvi.gov.tr adresi ve ALO 199 iletişim hattından Türkiye'nin her yerindeki il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu alınabiliyor.

2 GÜN DE TESLİM
Uygulama ilk başladığında kimlikler başvuru sahiplerine İstanbul, Ankara ve İzmir'de ortalama 10 günde teslim edilirken, şu anda İstanbul ve Ankara'da başvuru tarihinden itibaren ortalama 2 gün, İzmir'de ise ortalama 3 gün içerisinde ulaşıyor.

SABAH

Anahtar Kelimeler
banner5

Yorum Gönder

@name x