Türkiye'den Libya'ya uyarı
banner40

banner39

Türkiye'den Libya'ya uyarı

19 Şubat 2015 Perşembe 11:47

Dışişleri Bakanlığı, Libya'daki geçici hükümeti Türkiye karşıtı açıklamalarından dolayı uyardı.

Türkiye'den Libya'ya uyarı
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Libya geçici hükümeti Başbakanı Abdullah El Seni’nin 18 Şubat tarihli El-Şark El-Evsat gazetesine verdiği röportajda Türkiye'yi Libya’nın içişlerine karışmakla suçladığını ve Libya’da faaliyet gösteren şirketleri ülkeden çıkarmakla tehdit ettiğini belirterek, geçici hükümet tarafından atanan bir askeri yetkilinin de Türkiye'yi Libya’daki teröristleri desteklemekle itham eden açıklamalarda bulunduğunu kaydetti.
Bilgiç, "Sayın Cumhurbaşkanımızın 24 Eylül 2014 tarihinde BM Genel Kurulu marjında Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Agila Salih İsa Guveyder ile adı geçenin talebi üzerine yaptığı görüşmede ve Ankara Milletvekili Sayın Emrullah İşler’in, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin özel temsilcisi sıfatıyla 20 Ekim ve 3 Kasım 2014 tarihlerinde Libya’yı ziyaretleri sırasında Trablus ve Misurata'daki temaslarının yanı sıra, Tobruk ve Beyda'da TM Başkanı Guveyder, geçici hükümet Başbakanı El Seni ve Dışişleri Bakanı Muhammed Dayri ile yaptığı görüşmelerde bu tür mesnetsiz iddialarda bulunulmaması, vatandaşlarımızın ve firmalarımızın tehdit edilmemesi ve bölgede bir takım çevrelerce ülkemiz aleyhine yürütülen propagandaya alet olunmaması yönünde defaatle uyarıda bulunulmuştu. Maalesef gerçek dışı açıklamaların ve tehditlerin devam ettiği görülmektedir. Sayın Başbakanımız Libya’da yaşanan son gelişmeleri ve ülkemizin barışın tesisine olabilecek katkılarını ele almak üzere TM Başkanı Guveyder’i ülkemize davet etmiş, ancak söz konusu ziyaret adı geçen tarafından henüz gerçekleştirilmemiştir.

Geçici hükümet yetkililerinin sorumsuz tutumlarını gözden geçirmelerini, ülkemize yönelik hasmane ve temelsiz açıklamalardan kaçınmalarını bekliyoruz. Tutum değişikliği yapılmadığı takdirde gereken tedbirleri almak zorunda kalacağımız tabiidir. Dün dördüncü yılı idrak edilen 17 Şubat devriminin başından bu yana ülkemizin Libya’nın yeniden imar ve inşası ile devlet kurumlarının kapasitelerinin geliştirilmesi için sağladığı destek ortadadır. Libya geçici hükümetinin bu tür açıklamaları, kardeş Libya halkının ülkemize yönelik dostluk ve minnettarlığını yansıtmadığı gibi bu beyanların ne kadar Libya kaynaklı olduğu da şüphelidir" dedi.

Milliyet
Anahtar Kelimeler
banner5

Yorum Gönder

@name x