Kiralık tavuk uygulaması yayılıyor
banner40

banner39

Kiralık tavuk uygulaması yayılıyor

02 Haziran 2015 Salı 10:15

Kiralık tavuk uygulaması yayılıyor

Kiralık tavuk uygulaması yayılıyor
ABD'nin Pensilvanya eyaletinde başlayıp 15 eyalete yayılan uygulama, Kanada'nın Prince Edward Island ve Ontario eyaletlerinde de çoğalmaya başladı. 
      
Barnyard Organics isimli firmanın sahibi Sally Bernard, şehirlerde müstakil evlerde yaşayanlara, içinde haftada 10 ila 14 adet yumurta veren 2 tavuk, 1 hareketli kümes, yemleme ve sulama kapları, 50 kilogram organik tavuk yemi, 1 paket tavuk kumu, 1 torba istiridye kabuğu ve Taze Günlük Yumurta Yetiştiriciliği El Kitabı bulunan seti 275 Kanada dolarına (585 TL) kiraladıklarını açıkladı.
      
Aynı setin 4 tavuklu olanını 450 Kanada dolarına (960 TL) kiraya verdiklerini açıklayan Sally Bernard, “kiralama dönemi haziranda başlayıp, ekim ayında havaların soğuması ile sona eriyor” dedi. Firma, sözleşme dönemi sonunda gelerek, tüm seti geri alıyor.
      
TORONTO BELEDİYESİ DE İZİN VERMİŞTİ
      
Prince Edward Island eyaletinin Freetown kentinde başlayan 2012 yılında uygulama, ilgi görmesi üzerine Charlottetown, Cornwall, Stratford ve Summerside kentlerine de yayıldı. 

Kanada'da kiralık tavuk uygulamasının bulunduğu ikinci eyalet ise Ontario. Halen sadece Toronto ve bölgesindeki kiralık tavuk uygulaması için Toronto Belediyesi, 2012 yılında karar vermişti. 

Uygulama firmaları, evleri farklı belediye sınırları içinde olan müşterilerine, seti kiralamadan önce belediyelerden bilgi almalarını salık veriyor. Bazı kentlerde halk, kümeslerin çevreye koku ve sinek yaydığını gerekçe göstererek uygulamaya karşı çıkıyor.
Anahtar Kelimeler
banner5

Yorum Gönder

@name x